قرارداد لیسانس

نقش مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در انتقال فناوری
در این گزارش، پس از مرور اجمالی منافع حاصل از انتقال فناوری‌های دانشگاهی و نقش کلیدی مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در آن، برخی شواهد تجربی از اقدامات کشورهای مختلف برای انتقال یافته‌های پژوهشی به بخش کسب‌وکار و نیز مدیریت مالکیت فکری در همکاری‌های تحقیقاتی بین‌المللی بررسی می‌گردد.
تجاری‌سازی دارایی‌های فکری و نقش آن بر عملکرد اقتصادی
گزارش حاضر، بر اساس اسناد سیاست‌گذاری در زمینه حقوق مالکیت فکری و توسط تیم تخصصی مالکیت فکری، تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیسیون اقتصادی این سازمان در اروپا، تدوین گردیده است که به‌طور خاص، بر نقش مالکیت فکری در انتقال فناوری از سازمان‌های تحقیقاتی و پژوهشی، به بخش کسب‌وکار متمرکز است.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری-قسمت چهارم: شرایط و معیارهای مرتبط با توسعه‌های آتی
در این نوشتار مهم‌ترین شرایط و معیارهای مرتبط با توسعه‌های آتی فناوری، شامل «چگونگی مالکیت دریافت‌کننده مجوز در زمینه حقوق مرتبط با بهبودها و توسعه‌های جدید فناوری»، «خدمات پشتیبانی و قطعات و تجهیزات یدکی»، «چگونگی فرآیند مستندسازی، دانش فنی و مشاوره و آموزش» و نیز «شرایط مرتبط با آینده ارتباطات طرفین» معرفی می‌گردد.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت سوم: شرایط و معیارهای مالی
در این قسمت از مقاله، شرایط و معیارهای مالی مهم در موافقت‌نامه مجوز بهره‌برداری از فناوری، به‌تفصیل بیان می‌گردد. شرایط مالی در پنج بند شامل «هزینه‌های اخذ مجوز»، «روش‌های پرداخت»، «مجوزهای متقابل یا پیمان‌های عدم شکایت»، «ضمانت‌ها و جبران خسارات» و «ارتباط مجوز فناوری با سرمایه‌گذاری‌های مشترک و قیمت‌گذاری محصولات» ارائه خواهد شد.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت دوم
در این نوشتار به‌عنوان قسمت دوم راهنمای لیسانس فناوری موفق که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده است، برخی از اجزاء و شرایط کلیدی یک توافقنامه اخذ مجوز بهره‌برداری به تفصیل معرفی خواهد گردید.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت اول
در این مقاله پس از آشنایی با مفاهیم اصلی مرتبط با لیسانس فناوری و بررسی شاخصه‌های کلیدی موفقیت در آن، برخی سؤالات مهم که می‌بایست پیش از ورود به مذاکرات موافقت‌نامه صدور مجوز به آن‌ها پاسخ دهیم را مرور می‌نماییم.
لیسانس اجباری و نوآوری- قسمت دوم
در قسمت دوم و پایانی، با رویکرد بیشتر به یک نمونه تاریخی، به بررسی بیشتر و دقیق تر اطلاعات حاصله پرداخته و نتایج محاسباتی داده ها و تحلیل نتایج ارائه می گردد.
لیسانس اجباری و نوآوری-قسمت اول
در این قسمت از مقاله به بیان دقیق مسئله واگذاری لیسانس اجباری پتنت و تأثیر آن بر نوآوری پرداخته شده و با توجه به برخی نمونه های واقعی مربوط به پس از جنگ جهانی اول، سعی بر تشریح بیشتر موضوع می شود.
قرارداد لیسانس مالکیت فکری : بخشهای کلیدی در تدوین قرارداد
در هر قرارداد لیسانس معمولا بندها و شروط کلیدی متعدد، بسته به نوع فناوری مورد نظر در نظر گرفته می‎شود. در این مقاله، برای درک اهمیت این مسائل، مفاهیم، شرایط و حتی عبارتهای که پیرامون تدوین یک قرارداد لیسانس مطرح میباشد،در 4 بخش اصلی طبقه‎بندی شده است که عبارتند از : 1- بخش مربوط به تعاریف و بیان موضوع ؛ 2- بخش مربوط به چشم انداز حقوق کسب شده از طریق قرارداد برای طرفین؛ 3- بخش مالی یا نحوه‎ی پرداخت ها؛ 4- بخش مربوط به کسب و تقسیم امتیازات توسط طرفین.
قرارداد لیسانس مالکیت فکری: معرفی و آماده سازی منابع برای ورود به این قرارداد
ایده‎ها، نوآوری‎ها و سایر فعالیت‎های خلاقانه‎ی انسان به مالکیت خصوصی تبدیل شده و توسط قانون از طریق سیستم مالکیت فکری حفاظت می‎شود. این موارد به عنوان اموال شخصی قابلیت معامله و داد و ستد دارند. صدور مجوزیا لیسانس در حقیقت، اعطا نمودن حق استفاده از ایده، اختراع، یا فعالیت خلاقانه به دیگری است مادامی که مالکیت آن برای شخص صاحب ایده و اختراع محفوظ می‏‎ماند. این روش یکی از مهم‎ترین روش‎ها برای ایجاد منفعت از این قسم دارایی‎ها است. در حقیقت، صدور مجوز منجر به ایجاد منبع درآمد، دسترسی گروه‎های بیشتر مصرف‎کننده و توسعه‎‏دهندگان تکنولوژی شده، و در مجموع به عنوان کاتالیزوری جهت تجاری سازی و توسعه‎ی بیشتر عمل می‎نماید. در این مقاله ابتدا مجوز بهره برداری یا لیسانس مالکیت فکری تعریف شده و سپس به مقایسه‎ی آن با فروش کامل که از دیگر راههای کسب منفعت از مالکیت فکری است پرداخته می‎شود. انواع قرارداد لایسنس از نظر دامنه‎ی انحصار، در قسمت بعد معرفی می‎شوند و پس از آن، یه آماده سازی منابع برای شروع مذاکره‎ی برای صدور مجوز لیسانس پرداخته میشود. بخشهای کلیدی در تدوین قرارداد لیسانس، در مقاله ی دیگر مورد بحث قرار خواهد گرفت.