قرارداد لیسانس

نقش مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در انتقال فناوری
نقش مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در انتقال فناوری
در این گزارش، پس از مرور اجمالی منافع حاصل از انتقال فناوری‌های دانشگاهی و نقش کلیدی مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در آن، برخی شواهد تجربی از اقدامات کشورهای مختلف برای انتقال یافته‌های پژوهشی به بخش کسب‌وکار و نیز مدیریت مالکیت فکری در همکاری‌های تحقیقاتی بین‌المللی بررسی می‌گردد.
تجاری‌سازی دارایی‌های فکری و نقش آن بر عملکرد اقتصادی
تجاری‌سازی دارایی‌های فکری و نقش آن بر عملکرد اقتصادی
گزارش حاضر، بر اساس اسناد سیاست‌گذاری در زمینه حقوق مالکیت فکری و توسط تیم تخصصی مالکیت فکری، تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیسیون اقتصادی این سازمان در اروپا، تدوین گردیده است که به‌طور خاص، بر نقش مالکیت فکری در انتقال فناوری از سازمان‌های تحقیقاتی و پژوهشی، به بخش کسب‌وکار متمرکز است.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری-قسمت چهارم: شرایط و معیارهای مرتبط با توسعه‌های آتی
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری-قسمت چهارم: شرایط و معیارهای مرتبط با توسعه‌های آتی
در این نوشتار مهم‌ترین شرایط و معیارهای مرتبط با توسعه‌های آتی فناوری، شامل «چگونگی مالکیت دریافت‌کننده مجوز در زمینه حقوق مرتبط با بهبودها و توسعه‌های جدید فناوری»، «خدمات پشتیبانی و قطعات و تجهیزات یدکی»، «چگونگی فرآیند مستندسازی، دانش فنی و مشاوره و آموزش» و نیز «شرایط مرتبط با آینده ارتباطات طرفین» معرفی می‌گردد.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت سوم: شرایط و معیارهای مالی
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت سوم: شرایط و معیارهای مالی
در این قسمت از مقاله، شرایط و معیارهای مالی مهم در موافقت‌نامه مجوز بهره‌برداری از فناوری، به‌تفصیل بیان می‌گردد. شرایط مالی در پنج بند شامل «هزینه‌های اخذ مجوز»، «روش‌های پرداخت»، «مجوزهای متقابل یا پیمان‌های عدم شکایت»، «ضمانت‌ها و جبران خسارات» و «ارتباط مجوز فناوری با سرمایه‌گذاری‌های مشترک و قیمت‌گذاری محصولات» ارائه خواهد شد.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت دوم
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت دوم
در این نوشتار به‌عنوان قسمت دوم راهنمای لیسانس فناوری موفق که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده است، برخی از اجزاء و شرایط کلیدی یک توافقنامه اخذ مجوز بهره‌برداری به تفصیل معرفی خواهد گردید.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت اول
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت اول
در این مقاله پس از آشنایی با مفاهیم اصلی مرتبط با لیسانس فناوری و بررسی شاخصه‌های کلیدی موفقیت در آن، برخی سؤالات مهم که می‌بایست پیش از ورود به مذاکرات موافقت‌نامه صدور مجوز به آن‌ها پاسخ دهیم را مرور می‌نماییم.
لیسانس اجباری و نوآوری- قسمت دوم
لیسانس اجباری و نوآوری- قسمت دوم
در قسمت دوم و پایانی، با رویکرد بیشتر به یک نمونه تاریخی، به بررسی بیشتر و دقیق تر اطلاعات حاصله پرداخته و نتایج محاسباتی داده ها و تحلیل نتایج ارائه می گردد.
لیسانس اجباری و نوآوری-قسمت اول
لیسانس اجباری و نوآوری-قسمت اول
در این قسمت از مقاله به بیان دقیق مسئله واگذاری لیسانس اجباری پتنت و تأثیر آن بر نوآوری پرداخته شده و با توجه به برخی نمونه های واقعی مربوط به پس از جنگ جهانی اول، سعی بر تشریح بیشتر موضوع می شود.
قرارداد لیسانس مالکیت فکری : بخشهای کلیدی در تدوین قرارداد
در هر قرارداد لیسانس معمولا بندها و شروط کلیدی متعدد، بسته به نوع فناوری مورد نظر در نظر گرفته می‎شود. در این مقاله، برای درک اهمیت این مسائل، مفاهیم، شرایط و حتی عبارتهای که پیرامون تدوین یک قرارداد لیسانس مطرح میباشد،در 4 بخش اصلی طبقه‎بندی شده است که عبارتند از : 1- بخش مربوط به تعاریف و بیان موضوع ؛ 2- بخش مربوط به چشم انداز حقوق کسب شده از طریق قرارداد برای طرفین؛ 3- بخش مالی یا نحوه‎ی پرداخت ها؛ 4- بخش مربوط به کسب و تقسیم امتیازات توسط طرفین.
قرارداد لیسانس مالکیت فکری: معرفی و آماده سازی منابع برای  ورود به این قرارداد
قرارداد لیسانس مالکیت فکری: معرفی و آماده سازی منابع برای ورود به این قرارداد
ایده‎ها، نوآوری‎ها و سایر فعالیت‎های خلاقانه‎ی انسان به مالکیت خصوصی تبدیل شده و توسط قانون از طریق سیستم مالکیت فکری حفاظت می‎شود. این موارد به عنوان اموال شخصی قابلیت معامله و داد و ستد دارند. صدور مجوزیا لیسانس در حقیقت، اعطا نمودن حق استفاده از ایده، اختراع، یا فعالیت خلاقانه به دیگری است مادامی که مالکیت آن برای شخص صاحب ایده و اختراع محفوظ می‏‎ماند. این روش یکی از مهم‎ترین روش‎ها برای ایجاد منفعت از این قسم دارایی‎ها است. در حقیقت، صدور مجوز منجر به ایجاد منبع درآمد، دسترسی گروه‎های بیشتر مصرف‎کننده و توسعه‎‏دهندگان تکنولوژی شده، و در مجموع به عنوان کاتالیزوری جهت تجاری سازی و توسعه‎ی بیشتر عمل می‎نماید. در این مقاله ابتدا مجوز بهره برداری یا لیسانس مالکیت فکری تعریف شده و سپس به مقایسه‎ی آن با فروش کامل که از دیگر راههای کسب منفعت از مالکیت فکری است پرداخته می‎شود. انواع قرارداد لایسنس از نظر دامنه‎ی انحصار، در قسمت بعد معرفی می‎شوند و پس از آن، یه آماده سازی منابع برای شروع مذاکره‎ی برای صدور مجوز لیسانس پرداخته میشود. بخشهای کلیدی در تدوین قرارداد لیسانس، در مقاله ی دیگر مورد بحث قرار خواهد گرفت.