سگ‌وی
اختراع سگ‌وی
US5701965A
دین کامن

حمل‌ونقل، یکی از حوزه‌های بسیار مهم و حیاتی در زندگی بشر محسوب می‌شود؛ از همین رو، مخترعین و فناوران مختلف، در طول تاریخ، به دنبال تسهیل در فرآیند حمل‌ونقل انسان، تجهیزات و مواد بوده‌اند. با نگاهی به سیر تغییر و تحولات در این زمینه، از حمل توسط چهارپایان، تا پیشرفته‌ترین سفینه‌های فضایی، نشان می‌دهد که چگونه از فناوری برای توسعه و تکامل حمل‌ونقل نسل بشر استفاده شده است. در راستای همین بهبودهای تدریجی و نیز برخی تغییرات بنیادین در این زمینه، اختراعاتی هم در حوزه حمل‌ونقل انسان رخ داده که جنبه‌های سرگرمی در آن‌ها غالب است. یکی از مهم‌ترین این اختراعات که از اوایل قرن بیست‌ویک به بازار عرضه شده است، سگ‌وی «Segway» نام دارد که اولین ماشین حمل‌ونقل برقی در نوع خود و در عین حال، خود متعادل شونده، به شمار می‌رود.

این اختراع جالب و اسرارآمیز، در سوم دسامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، در برانت پارک نیویورک به عموم مردم معرفی شد و از آن زمان تاکنون، بسیاری از مردم، به‌ویژه نسل جوان، از این وسیله سرگرم‌کننده استفاده می‌نمایند. اولین دستگاه، بدون ترمز بوده و با سرعت ۱۲ مایل بر ساعت، می‌توانست حرکت نماید. سرعت، جهت حرکت و نیز توقف دستگاه، از طریق وزن کاربر و تغییر جهت وی انجام می‌گرفت و یک مکانیسم دستی نیز بر روی یکی از فرمان‌های کنترلی تعبیه شده بود. مخترع سگ‌وی، «دین کامن» که یک مخترع و کارآفرین مشهور آمریکایی است که بیش از ۴۴۰ پتنت را به خود اختصاص داده است، یک فناوری منحصربه‌فرد، تحت عنوان «تثبیت دینامیکی» توسعه داد که پایه و اساس سگ‌وی بر آن قرار گرفته است. این فناوری، سگ‌وی را قادر می‌سازد تا به‌صورت یکپارچه و کاملاً هماهنگ با حرکات بدن، کار کند. زمانی که دستگاه روشن و حالت تعادل فعال باشد، موتور و سیستم کامپیوتری دستگاه، آن را در حالت عمودی نگه می‌دارد. کاربر برای آغاز حرکت و رفتن به جلو، وزن خود را به جلوی دستگاه منتقل نموده و به‌صورت مشابه، برای رفتن به عقب، وزن خود را به عقب دستگاه انتقال می‌دهد. شرکت سگ‌وی، مدل‌های مختلفی از دستگاه اولیه (سری «i» و «e» و «p») را به بازار معرفی نمود و در ادامه، در سال 2006 میلادی، با توقف تولید مدل‌های قبلی، نسل دوم محصول،  با سادگی بیشتر در تغییر سرعت و همچنین تغییر جهت حرکت را ارائه نمود.

دین کامن، در سال ۱۹۹۹ میلادی، شرکتی تأسیس نمود که بعدها به اسم «Segway» مشهور شد. پس از معرفی اولین نسخه تجاری محصول در سال ۲۰۰۱ میلادی، تولید «Segway PT» از ژانویه سال ۲۰۰۲ آغاز شد و از نوامبر همان سال، از طریق وب‌سایت آمازون، در دسترس عموم قرار گرفت. محصولات سگ‌وی، در المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، به‌عنوان یک راهکار سازگار با محیط‌زیست، به‌صورت نمادین بکار گرفته شد. در دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی، این شرکت از سوی کارآفرین برجسته انگلیسی، «جیمی هسلدن»، خریداری شد و از آن زمان، همواره در حال توسعه مدل‌های جدید خود است. برای مثال، نسخه اولیه پلتفرم روباتیک این محصول «ARTI»، در سال ۲۰۱۳ میلادی معرفی گردید. جالب اینجا است که جیمی هسلدن، در سال ۲۰۱۰ میلادی، بر اثر سانحه تصادف با یک سگ‌وی مدل «X2»، جان خود را از دست داد. شرکت سگ‌وی، در آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی، از سوی «Ninebot» که یک استارت‌آپ چینی فعال در حوزه حمل‌ونقل روباتیک و رقیب سگ‌وی بود، خریداری شد.

اولین پتنتی که در ارتباط با سگ‌وی به ثبت رسیده است، «US» پتنت با شماره «۵۷۰۱۹۶۵» است که در دسامبر ۱۹۹۷ میلادی، مورد تأیید «USPTO» قرار گرفت. از آن زمان تاکنون، پتنت‌های متعددی در آمریکا و دیگر نقاط جهان به ثبت رسیده است که نشان از ارزش تجاری این محصول و لزوم محافظت از آن، در مقابل بهره‌برداری‌های تجاری دیگر افراد و شرکت‌ها دارد.