آموزش مقدمات ثبت اختراع ۱ (ویژه دانشگاه صنعتی شریف)

طی این دوره اهمیت ثبت اختراعات، در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی بررسی خواهد شد. همچنین مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه آشنا خواهند شد.

 

یکی از مهم‌ترین الزامات ورود فناوری‌های نوین به بازار، اطمینان از حفاظت حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت افراد یا شرکت‌های نوآور بر آنهاست. مالکیت فکری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه فناوری بیش از یک قرن است که در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در این راستا، معاهدات و کنوانسیون‌های فراوانی وجود دارد که همگی حاکی از اهمیت این مقوله است. عدم توجه به قوانین مالکیت فکری در بازارهای داخلی و بین‌المللی می‌تواند خسارات زیادی را از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف، در پی داشته باشد. در این میان با توجه به اینکه ایران تمام معاهدات بین المللی در زمینه ثبت اختراع (پتنت) را پذیرفته است؛ امکان حمایت کامل از ایده‌های فناورانه برای مخاطبان ایرانی وجود دارد.

از طرفی با توجه به اینکه افشای اطلاعات اختراع، یکی از شرایط ثبت آن است؛ این موضوع اسناد پتنت را به یکی از ارزشمندترین اسناد اطلاعات فنی تبدیل کرده است. هدف اصلی شرط افشاسازی کامل اختراع، در حقیقت کمک به گسترش دانش در جامعه است. از این رو مطالعه این اسناد و آشنایی به چگونگی دستیابی به این اطلاعات برای تمامی پژوهشگران الزامی است.

  طی این دوره تلاش بر آن است اهمیت ثبت اختراعات، در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی توضیح داده شود و مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه آشنا شوند.

 

 

 

  • تعریف و بیان اهمیت حقوق مالکیت فکری
  • بیان اقسام مختلف حقوق مالکیت فکری
  • تعریف اختراع و شرایط ثبت آن
  • بیان فرآیند ثبت پتنت و نگهداری از آن و معاهدات مربوط به آن
  • بررسی اطلاعات اسناد پتنت و آموزش نحوه مطالعه آن

 

زمانبندی برگزاری وبینار

کد ثبت نام : wbpm02064001(حروف کوچک)

 

این کارگاه با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و کانون پتنت ایران مختص دانشجویان و فناوران این دانشگاه برگزار می گردد.

لازم به ذکر است دریافت گواهی نامه از کانون پتنت ایران منوط به ثبت نام در کارگاه از طریق سامانه کانون پتنت ایران، حضور در جلسات و شرکت در آزمون است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۰۱۴۲۶۸۸۲ مسئول برگزاری این وبینار سرکار خانم عباسی تماس حاصل فرمایید.

 

آموزش مقدمات ثبت اختراع ۱ (ویژه دانشگاه صنعتی شریف)
آموزش مقدمات ثبت اختراع ۱ (ویژه دانشگاه صنعتی شریف)
تاریخ برگزاری

۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۳

محل برگزاری
بصورت وبینار
تاریخ ثبت نام

۱۴۰۰/۰۵/۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰

مدرس
مهرداد خانلرخانی
تاریخ برگزاری

۰۲ شهریور ۱۴۰۰ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰

این وبینار به پایان رسیده است.
محل برگزاری
بصورت وبینار
تاریخ ثبت نام
۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ۳۰ مرداد ۱۴۰۰