آموزش مقدمات ثبت اختراع (ویژه دانشگاه آزاد اسلامی- واحد دامغان)

طی این دوره اهمیت ثبت اختراعات، در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی بررسی خواهد شد. همچنین مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه آشنا خواهند شد.

 

یکی از مهم‌ترین الزامات ورود فناوری‌های نوین به بازار، اطمینان از حفاظت حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت افراد یا شرکت‌های نوآور بر آنهاست. مالکیت فکری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه فناوری بیش از یک قرن است که در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در این راستا، معاهدات و کنوانسیون‌های فراوانی وجود دارد که همگی حاکی از اهمیت این مقوله است. عدم توجه به قوانین مالکیت فکری در بازارهای داخلی و بین‌المللی می‌تواند خسارات زیادی را از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف، در پی داشته باشد. در این میان با توجه به اینکه ایران تمام معاهدات بین المللی در زمینه ثبت اختراع (پتنت) را پذیرفته است؛ امکان حمایت کامل از ایده‌های فناورانه برای مخاطبان ایرانی وجود دارد.

از طرفی با توجه به اینکه افشای اطلاعات اختراع، یکی از شرایط ثبت آن است؛ این موضوع اسناد پتنت را به یکی از ارزشمندترین اسناد اطلاعات فنی تبدیل کرده است. هدف اصلی شرط افشاسازی کامل اختراع، در حقیقت کمک به گسترش دانش در جامعه است. از این رو مطالعه این اسناد و آشنایی به چگونگی دستیابی به این اطلاعات برای تمامی پژوهشگران الزامی است.

  طی این دوره تلاش بر آن است اهمیت ثبت اختراعات، در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی توضیح داده شود و مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه آشنا شوند.

 

 

  • تعریف و بیان اهمیت حقوق مالکیت فکری
  • بیان اقسام مختلف حقوق مالکیت فکری
  • تعریف اختراع و شرایط ثبت آن
  • بیان فرآیند ثبت پتنت و نگهداری از آن و معاهدات مربوط به آن
  • بررسی اطلاعات اسناد پتنت و آموزش نحوه مطالعه آن
     

زمان‌بندی برگزاری وبینار

کد ثبت نام : wbpm30064001

 

این کارگاه با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی (واحد دامغان) و کانون پتنت ایران برگزار می گردد.

لازم به ذکر است دریافت گواهینامه حضور از کانون پتنت ایران منوط به ثبت نام در کارگاه از طریق سامانه کانون پتنت ایران و حضور در جلسات میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۳۳۵۲۲۵۰۱۳ داخلی ۲۹۹ (دفتر مالکیت فکری دانشگاه/ جناب آقای دکتر عابدی‎‌نیا) تماس حاصل فرمایید.

آموزش مقدمات ثبت اختراع (ویژه دانشگاه آزاد اسلامی- واحد دامغان)
آموزش مقدمات ثبت اختراع (ویژه دانشگاه آزاد اسلامی- واحد دامغان)
تاریخ برگزاری

۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۱

محل برگزاری
بصورت وبینار
تاریخ ثبت نام

۱۴۰۰/۰۶/۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸

مدرس
دکتر امیرحسین برنایی
تاریخ برگزاری

۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

این وبینار به پایان رسیده است.
محل برگزاری
بصورت وبینار
تاریخ ثبت نام
۱۴ شهریور ۱۴۰۰ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰