هنر مطالعه پتنت

محصولات و فناوری های آینده را با مطالعه اسناد پتنت کشف کنید. محتوای اصلی کارگاه؛ ۱- آشنایی با اجزاء پتنت ۲-کارگروهی ۳-مطالعه عملی پتنت / کارگاهی کاربردی برای دستیابی به اطلاعات تکنیکی و راهبردی اسناد پتنت

   اسناد پتنت حاوی اطلاعات ارزشمند تکنیکی و راهبردی است که در تهیه و تنظیم نقشه ­های فناوری کاربرد دارد. نقشه ­های فناوری در حال حاضر به عنوان ابزاری در خدمت مدیران و سیاست گذاران، جهت تصمیم­ گیری­ ها  قرار گرفته است و می ­توانند اولویت بندی فعالیت­های مراکز تحقیق و توسعه، بودجه بندی، و برنامه ­ریزی­ ها را تعیین کنند.

    از سوی دیگر، اطلاعات تکنیکی پتنت حاوی ایده ­های ارزشمندی برای رفع مشکلات فناورانه موجود، تولید و ارتقای محصولاتی با کاربری صنعتی است. پژوهشگران، مخترعین و ایده پردازان فعال در دانشگاه ­ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی می‏ تواند با استفاده از این اطلاعات بدیع و کاربردی، به توسعه­ ی دانش و نوآوری‏ های فعلی بپردازند و علاوه بر شناسایی مسیرهای متفاوت و جدید برای ایجاد نوآوری از دوباره کاری­ ها نیز جلوگیری نماید.

    عموماً کسب این اطلاعات ارزشمند و کلیدی، به دلیل پیچیدگی ­های موجود در نگارش پتنت که لازمه یک سند حقوقی است، کار سهل و ساده ‏ای نیست. هدف این کارگاه، کمک به تسهیل پیچیدگی ­های مطالعه اسناد پتنت برای شرکت کنندگان است.  

    طی این کارگاه شرکت کنندگان پس از شناخت قسمت­ های مختلف هر سند پتنت و آگاهی از بخش ‏های مهم اطلاعاتی آن و چگونگی مطالعه و ارزیابی اختراعات، با نحوه­ی کسب اطلاعات پتنت آشنا خواهند شد و یک نمونه پتنت را مطالعه خواهند کرد.

 

محورهای کارگاه:

-  مقدمه ای بر ساختار و رسالت پتنت

        o      تعریف پتنت و هدف ثبت آن

        o      اهمیت افشا سازی اطلاعات اختراع

        o      فواید استفاده از اطلاعات پتنت

  - نحوه استخراج پتنت (آشنایی با یکی از موتورهای رایگان جست و جوی پتنت)

  - آناتومی پتنت

- بیان نکات کاربردی برای مطالعه بخش­های مختلف پتنت

 - مطالعه عملی پتنت و استخراج اطلاعات آن

 

مخاطبین کارگاه:

مخترعین و پژوهشگران

با هدف دستیابی به ایده­های ارزشمند برای حل مشکلات فناورانه، آگاهی از مرزهای دانش موجود برای ارتقاء عملکرد یک فرآیند یا یک محصول صنعتی، و همچنین شناسایی تفاوت­های افشا شده در اسناد پتنت به عنوان دانش پیشین و مقایسه آن با ایده، اختراع، یا محصول خود برای امکان سنجی قابلیت ثبت اختراع یا سنجش تعارض حقوقی

دانشجویان، محققین و فناوران مشغول در واحدهای تولیدی- صنعتی

با هدف آگاهی از جزییات اختراع و نحوه ساخت آن، دستیابی به جزئیات فناوری­های پیشرفته، شناسایی تفاوت­های موجود در محصولات و فناوری های مختلف مورد نظر در یک حوزه، آگاهی از مزیت­های فناوری ثبت شده و...

مدیران پژوهش و فناورری

با هدف استفاده بهینه از بودجه و منابع پژوهشی تخصیص یافته، از طریق؛ شناسایی جایگاه فناوری‏ های در دست توسعه خود در دنیای فناوری، ارزیابی فناوری ­های موجود، و همچنین شناسایی روند فعالیت ‏های نوآورانه ‏ی بدیع جهت تصمیم گیری و برنامه ریزی‏ های پژوهشی و بودجه بندی.

مدیران صنعتی

با هدف آشنایی با فناوری های نوین در صنعت مورد نظر، آگاهی از دستاوردهای فناورانه رقبا (صنعتی و تحقیقاتی) برای ارتقا و بهبود فعالیت های موجود و جلوگیری از دوباره کاری، آگاهی از امکان نقض اختراعات ثبت شده در حوزه فعالیت کنونی، ارزیابی فناوری های جایگزین

چرا باید در این کارگاه شرکت کنیم؟

- برای کسب ایده­های فناورانه بیشتردر مورد یک فناوری خاص

- برای درک جایگاه علمی و فناورانه ی خود

- برای شناسایی مرزهای نقض اختراعات و وضعیت انحصار آنها

- برای کسب اطلاعات تکنیکی ارزشمند در سند پتنت؛

- طبق پژوهش ­های حوزه مالکیت فکری، 80 درصد از اطلاعات فناوری­ های موجود در اسناد پتنت درهیچ یک از منابع اطلاعاتی دیگر مانند مقالات، کتب و... منتشر نمی شود.

-فردی با تجربه در حوزه مربوطه می ­تواند با استفاده از اطلاعات افشا شده در اسناد پتنت، آن را بازتولید کند.

 

 

 

شرایط ثبت نام:

هزینه ثبت نام تا ۱ اسفندماه ۹۸؛             ۲۸۰ هزارتومان

هزینه ثبت نام بعد از ۱ اسفندماه ۹۸؛      ۳۸۰ هزار تومان

ویژه دفاتر همکار کانون پتنت؛                 ۷۰ هزار تومان    (برای استفاده از تخفیف از طریق ارتباط با دفاتر همکار به آدرس ؛ https://patentoffice.ir/orgs)

لازم به ذکر است دریافت گواهی نامه معتبر از کانون پتنت ایران، منوط به عضویت ( ایجاد حساب کاربری ) در کانون پتنت ایران است.

تاریخ برگزاری

۰۸ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸ اسفند ۱۳۹۸

ساعت برگزاری: ۸:۳۰ الی ۱۶
محل برگزاری
تهران، ستارخان، تقاطع زنجان شمالی و خیابان شهید متولیان، پلاک 65، اتاق آموزش
تاریخ ثبت نام
۰۹ دی ۱۳۹۸ ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
ثبت نام