آشنایی با پتنت (ویژه اساتید دانشگاه صنعتی شریف)

در این کارگاه، اهمیت ثبت اختراعات در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی بررسی شده و مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه آشنا خواهند شد.

یکی از مهم‌ترین الزامات ورود فناوری‌های نوین به بازار، اطمینان از حفاظت حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت افراد یا شرکت‌های نوآور بر آنهاست. مالکیت فکری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه فناوری بیش از یک قرن است که در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در این راستا، معاهدات و کنوانسیون‌های فراوانی وجود دارد که همگی حاکی از اهمیت این مقوله است. عدم توجه به قوانین مالکیت فکری در بازارهای داخلی و بین‌المللی می‌تواند خسارات زیادی را از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف، در پی داشته باشد. در این میان با توجه به اینکه ایران تمام معاهدات بین المللی در زمینه ثبت اختراع(پتنت) را پذیرفته است، امکان حمایت کامل از ایده های فناورانه برای مخاطبان ایرانی وجود دارد.

از طرفی با توجه به اینکه افشا اطلاعات اختراع یکی از شرایط ثبت آن است این موضوع اسناد پتنت را به یکی از ارزشمندترین اسناد اطلاعات فنی تبدیل کرده است. هدف اصلی شرط افشاسازی کامل اختراع، در حقیقت کمک به گسترش دانش در جامعه است. از این رو مطالعه این اسناد و آشنایی به چگونگی دستیابی به این اطلاعات برای تمامی پژوهشگران الزامی است.

  طی این دوره تلاش بر آن است اهمیت ثبت اختراعات، در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی توضیح داده شود و مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه آشنا شوند.

 

محورهای کارگاه:

-حقوق مالکیت فکری و اقسام آن
- پتنت ابزاری برای حمایت از فناوری های نوآورانه
- شرایط احراز پتنت
- بیان قوانین و معاهدات مرتبط با پتنت

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر  با شماره  ۶۶۰۷۲۵۸۲ ۰۲۱ (دفتر مالکیت فکری دانشگاه صنعتی شریف) تماس حاصل فرمایید.

شایان ذکر است؛ محل دقیق برگزاری در روز دوشنبه مورخ ۷ بهمن ماه ۹۸ در قسمت "محل برگزاری" نیز  اعلام خواهد شد.

آشنایی با پتنت (ویژه اساتید دانشگاه صنعتی شریف)
آشنایی با پتنت (ویژه اساتید دانشگاه صنعتی شریف)
تاریخ برگزاری

۱۳۹۸/۱۱/۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸

محل برگزاری
در روز دوشنبه مورخ ۷ بهمن ماه ۹۸ متعاقباْ در همین قسمت اعلام خواهد شد.
تاریخ ثبت نام

۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷

مدرس
دکتر مهرداد خانلرخانی
تاریخ برگزاری

۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

این کارگاه به پایان رسیده است.
محل برگزاری
در روز دوشنبه مورخ ۷ بهمن ماه ۹۸ متعاقباْ در همین قسمت اعلام خواهد شد.
تاریخ ثبت نام
۲۹ دی ۱۳۹۸ ۰۷ بهمن ۱۳۹۸