هنر مطالعه پتنت

محصولات و فناوری های آینده را با مطالعه اسناد پتنت کشف کنید. محتوای اصلی کارگاه؛ ۱- آشنایی با اجزاء پتنت ۲-کارگروهی ۳-مطالعه عملی پتنت *کارگاهی کاربردی برای دستیابی به اطلاعات تکنیکی و راهبردی اسناد پتنت*

 

   اسناد پتنت حاوی اطلاعات ارزشمند تکنیکی و راهبردی است که در تهیه و تنظیم نقشه ­های فناوری کاربرد دارد. نقشه­ های فناوری در حال حاضر به عنوان ابزاری در خدمت مدیران و سیاست گذاران، جهت تصمیم ­گیری­ ها  قرار گرفته است و می ­توانند اولویت بندی فعالیت­ های مراکز تحقیق و توسعه، بودجه بندی، و برنامه ­ریزی­ ها را تعیین کنند.

    از سوی دیگر، اطلاعات تکنیکی پتنت حاوی ایده ­های ارزشمندی برای رفع مشکلات فناورانه موجود، تولید و ارتقای محصولاتی با کاربری صنعتی است. پژوهشگران، مخترعین و ایده پردازان فعال در دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی می‏ تواند با استفاده از این اطلاعات بدیع و کاربردی، به توسعه دانش و نوآوری ‏های فعلی بپردازند و علاوه بر شناسایی مسیرهای متفاوت و جدید برای ایجاد نوآوری از دوباره کاری ­ها نیز جلوگیری نماید.

    عموماً کسب این اطلاعات ارزشمند و کلیدی، به دلیل پیچیدگی ­های موجود در نگارش پتنت که لازمه یک سند حقوقی است، کار سهل و ساد ه‏ای نیست. هدف این کارگاه، کمک به تسهیل پیچیدگی ­های مطالعه اسناد پتنت برای شرکت کنندگان است.  

    طی این کارگاه شرکت کنندگان پس از شناخت قسمت­ های مختلف هر سند پتنت و آگاهی از بخش ‏های مهم اطلاعاتی آن و چگونگی مطالعه و ارزیابی اختراعات، با نحوه ­ی کسب اطلاعات پتنت آشنا خواهند شد و یک نمونه پتنت را مطالعه خواهند کرد.

 

 • مقدمه ای بر ساختار و رسالت پتنت
 • تعریف پتنت و هدف ثبت آن
 • اهمیت افشا سازی اطلاعات اختراع
 • فواید استفاده از اطلاعات پتنت
 • نحوه استخراج پتنت (آشنایی با یکی از موتورهای رایگان جست و جوی پتنت)     
 • آناتومی پتنت
 • بیان نکات کاربردی برای مطالعه بخش­های مختلف پتنت
 • مطالعه عملی پتنت و استخراج اطلاعات آن

 

مخترعین و پژوهشگران

با هدف دستیابی به ایده­های ارزشمند برای حل مشکلات فناورانه، آگاهی از مرزهای دانش موجود برای ارتقاء عملکرد یک فرآیند یا یک محصول صنعتی، و همچنین شناسایی تفاوت­های افشا شده در اسناد پتنت به عنوان دانش پیشین و مقایسه آن با ایده، اختراع، یا محصول خود برای امکان سنجی قابلیت ثبت اختراع یا سنجش تعارض حقوقی

دانشجویان، محققین و فناوران مشغول در واحدهای تولیدی- صنعتی

با هدف آگاهی از جزییات اختراع و نحوه ساخت آن، دستیابی به جزئیات فناوری­های پیشرفته، شناسایی تفاوت­های موجود در محصولات و فناوری های مختلف مورد نظر در یک حوزه، آگاهی از مزیت­های فناوری ثبت شده و...

مدیران پژوهش و فناورری

با هدف استفاده بهینه از بودجه و منابع پژوهشی تخصیص یافته، از طریق؛ شناسایی جایگاه فناوری‏ های در دست توسعه خود در دنیای فناوری، ارزیابی فناوری ­های موجود، و همچنین شناسایی روند فعالیت ‏های نوآورانه ‏ی بدیع جهت تصمیم گیری و برنامه ریزی‏ های پژوهشی و بودجه بندی.

مدیران صنعتی

با هدف آشنایی با فناوری های نوین در صنعت مورد نظر، آگاهی از دستاوردهای فناورانه رقبا (صنعتی و تحقیقاتی) برای ارتقا و بهبود فعالیت های موجود و جلوگیری از دوباره کاری، آگاهی از امکان نقض اختراعات ثبت شده در حوزه فعالیت کنونی، ارزیابی فناوری های جایگزین

 

 • برای کسب ایده­های فناورانه بیشتردرمورد یک فناوری خاص
 • برای درک جایگاه علمی و فناورانه ی خود
 • برای شناسایی مرزهای نقض اختراعات و وضعیت انحصار آنها
 • برای کسب اطلاعات تکنیکی ارزشمند در سند پتنت
 • طبق پژوهش ­های حوزه مالکیت فکری، 80 درصد از اطلاعات فناوری­ های موجود در اسناد پتنت درهیچ یک از منابع اطلاعاتی دیگر مانند مقالات، کتب و... منتشر نمی شود.
 • فردی با تجربه در حوزه مربوطه می ­تواند با استفاده از اطلاعات افشا شده در اسناد پتنت، آن را بازتولید کند.

 

 

 از پیش زمینه های دستیابی به ایده ها و پژوهش های خلاقانه و حفاظت از آنها، ایجاد ارتباط مؤثر با مؤسسات علمی و پژوهشی است که مراکز اصلی تولید علم و فناوری کشور هستند. در همین راستا، کانون پتنت ایران با حمایت از ایجاد دفاتر همکار خود در این مؤسسات، تلاش دارد تا با شبکه‌سازی در مراکز علمی و پژوهشی کشور، اختراعات کلیدی را به عنوان دارایی‌های فکری کشور جذب و در ادارات معتبر ثبت اختراع جهان ثبت نماید. همچنین کانون با ایجاد یک سازوکار نظام‌یافته در دفاتر مذکور، قصد دارد تا با تبدیل آنها به دفاتر انتقال فناوری بستر مناسبی را برای تجاری‌سازی دارایی‌های فناوران  در این موسسات فراهم آورد.

 

مراحل چگونگی استفاده از بلیت ویژه دفاتر همکار

۱- به سایت کانون بخش دفاتر همکار کانون پتنت مراجعه کنید؛

۲- دفتر همکار مرکز خود را پیدا کنید؛

۳- نام ، نام خانوادگی، کد ملی و نام دفتر همکار مرکز خود را به ایمیل event@patentoffice.ir ارسال کنید؛

۴- از طریق بلیت دفاتر همکار کانون پتنت ایران ثبت نام کنید.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برگزاری کارگاه های آموزشی با آکادمی کانون پتنت ایران در ارتباط باشید

لازم به ذکر است دریافت گواهی نامه معتبر از کانون پتنت ایران، منوط به عضویت ( ایجاد حساب کاربری ) در کانون پتنت ایران است.

 

هنر مطالعه پتنت
هنر مطالعه پتنت
تاریخ برگزاری

۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲

محل برگزاری
تهران- خیابان ستارخان- خیابان شهید حبیب الله- خیابان شهید متولیان - پلاک 9- ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
تاریخ ثبت نام

۱۳۹۹/۰۱/۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

مدرس
مهندس لیلا زارعی
تاریخ برگزاری

۲۲ خرداد ۱۳۹۹ ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

این کارگاه به پایان رسیده است.
محل برگزاری
تهران- خیابان ستارخان- خیابان شهید حبیب الله- خیابان شهید متولیان - پلاک 9- ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
تاریخ ثبت نام
۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹