مقدماتی آموزش مالکیت فکری

طی این دوره اهمیت ثبت اختراعات، در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی بررسی خواهد شد. همچنین مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه به صورت مقدماتی آشنا خواهند شد.

یکی از مهم‌ترین الزامات ورود فناوری‌های نوین به بازار، اطمینان از حفاظت حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت افراد یا شرکت‌های نوآور بر آنهاست. مالکیت فکری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه فناوری بیش از یک قرن است که در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در این راستا، معاهدات و کنوانسیون‌های فراوانی وجود دارد که همگی حاکی از اهمیت این مقوله است. عدم توجه به قوانین مالکیت فکری در بازارهای داخلی و بین‌المللی می‌تواند خسارات زیادی را از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف، در پی داشته باشد. در این میان با توجه به اینکه ایران تمام معاهدات بین المللی در زمینه ثبت اختراع(پتنت) را پذیرفته است، امکان حمایت کامل از ایده های فناورانه برای مخاطبان ایرانی وجود دارد.

از طرفی با توجه به اینکه افشا اطلاعات اختراع یکی از شرایط ثبت آن است این موضوع اسناد پتنت را به یکی از ارزشمندترین اسناد اطلاعات فنی تبدیل کرده است. هدف اصلی شرط افشاسازی کامل اختراع، در حقیقت کمک به گسترش دانش در جامعه است. از این رو مطالعه این اسناد و آشنایی به چگونگی دستیابی به این اطلاعات برای تمامی پژوهشگران الزامی است.

طی این دوره تلاش بر آن است اهمیت ثبت اختراعات، در تسهیل فرآیند انتقال و توسعه تکنولوژی توضیح داده شود و مخاطبان با شرایط، الزامات و روند ثبت اختراعات به عنوان ابزاری برای حمایت از فناوری‌های نوآورانه آشنا شوند. همچنین بتوانند از اسناد پتنت برای دستیابی به اطلاعات فنی و راهبردی استفاده کنند.

 

موضوعات ارائه شده عبارتند از:    

•      تعریف پتنت  و بیان اهمیت آن

•     شرایط احراز یک اختراع به عنوان پتنت

•     بیان فرآیند ثبت پتنت و نگهداری از آن و معاهدات مربوط به آن

•     استفاده از پتنت و اطلاعات آن به عنوان یکی از منابع مهم دستیابی به اطلاعات فنی، تجاری و حقوقی

•     مقدماتی بر آموزش جستجوی پتنت

 

مرکز برگزار کننده: پارک علم و فناوری ایلام

ساعت برگزاری : ۸ إلی ۱۶

مکان : ایلام- چهار راه پیام نور- بلوار دانشجو- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام

جهت دریافت کد ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۳۲۲۰۱۳۵۸_۰۸۴ تماس حاصل فرمایید.

لازم به ذکر است دریافت گواهی نامه معتبر از کانون پتنت ایران منوط به ثبت نام از طریق سامانه کانون پتنت ایران است.

مقدماتی آموزش مالکیت فکری
مقدماتی آموزش مالکیت فکری
تاریخ برگزاری

۱۳۹۷/۰۹/۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

تاریخ ثبت نام

۱۳۹۷/۰۹/۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹

مدرس
مهندس لیلا زارعی
تاریخ برگزاری

۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۲۸ آذر ۱۳۹۷

این کارگاه به پایان رسیده است.
تاریخ ثبت نام
۱۳ آذر ۱۳۹۷ ۲۹ آذر ۱۳۹۷